Євірниці

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Євірниці, порі́чки, сморо́дина, а́ґрус (Ribes) — рід листопадних, рідше вічнозелених чагарників з родини Аґрусових.

Серед поширених в Україні культурних видів, що мають господарче значення, смородиною здебільшого називають Ribes nigrum, порічками — Ribes rubrum (розрізняючи білі та червоні порічки), аґрусом — Ribes uva-crispa.

Ілюстрації

Porichky101018.jpg Porichkybili101018.jpg Porickybagato101018.jpg Prichkywarenie101018.jpg

Морфологія поширення

Пагони гладенькі, рідше з колючками. Листки чергові, прості, часто опушені, інколи із залозами. Квітки в китицях, рідше в пучках чи поодинокі. Дво- або одностатеві. Плід — ягода. Близько 150 видів у холодному та помірному поясах Євразії, Північної та Південної Америки та Африки (гори Атлас).

Ростуть переважно в сирих лісах, вздовж річок і на болотах, багато видів — у горах.

Корисні властивості

У народній медицині застосовують плоди, сік і листя рослини.

годи і приготовлені з них страви сприяють підвищенню апетиту, покращують засвоєння тваринного білка і роботу шлунково-кишкового тракту. Володіють протизапальною та жарознижувальною дією. Настій з ягід допомагає боротися з хронічними запорами. Ягоди червоної смородини позитивно впливають на обмін речовин, сприяють виведенню холестерину.

Важливо, щоб ягоди були зрілими і без пошкоджень. У заморожених ягодах корисні властивості зберігаються.

Як згадувалося вище, з ягід готують маски і лосьйони для шкіри. Вони надають омолоджуючий, тонізуючий ефект, допомагають боротися з пігментними плямами. А маски для волосся, до складу яких входять ягоди червоної смородини, сприяють їх відновленню і доданню обсягу.

Сік з ягід надає загальнозміцнюючу і освіжаючу дію, добре втамовує спрагу. При простудних захворюваннях допомагає знизити підвищену температуру тіла завдяки потогінному ефекту. Використовується для припинення нудоти, покращує перистальтику кишечника, сприяє виведенню з організму сечокислих солей, володіє послаблюючими, сечогінними, жовчогінними, протизапальними, кровоспинними властивостями. Сік рекомендується пити при спастичних колітах і ентероколітах. Його використовують при гастритах із зниженою кислотністю – сік і ягоди підвищують кислотність шлункового соку.

Листя чагарнику використовують для приготування настоїв, які п’ють при гіповітамінозі. Настої застосовують як сечогінний і бактерицидний засіб при ниркових патологіях, циститі. На відміну від ягід і соку, листя смородини знижують кислотність шлункового соку. Тому настоянку з них можна приймати при виразковій хворобі шлунка, гастриті з підвищеною кислотністю.

Джерела та література

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 466. Кущова рослина: порічки, аґрус - розпросторилася, розширилася, мішаючись з глухою і жалкою кропивою (Панас Мирний); Соловей мій, соловеєчко, Та не літай поверх саду мого, Не сідай ти на смородині (пісня).

Зовнішні посилання

https://uk.worldwidedictionary.org/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%87%D0%BA%D0%B0