Шандарак

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Шандарак, -ка, ж. = Андарак. І шандарак свій скинула, так спотіла бідна. Козел. у.

Сучасні словники

Шандарак (сукня) — вид смугастої спідниці, яку носили на Поліссі над р. Прип'яттю, в містечках Давидгородок, Турів, Петриків. Андарак шиєтсься з доволі грубої шерстяної тканини, тканої в яскраві червоні горизонтальні смуги. Покроєм андарак нічим не відрізняється від спідниці. Відрізняється він тільки способом носіння: подолок андарака спереду піднімається і запихається за пояс, так що сорочка видна до колін.

До андарака на Поліссі носили виключно білі фартухи, прикрашені іноді вишивкою червоною бавовняною (бумажною) ниткою.

В інших регіонах Волині та Полісся андарак називають по-іншому — літник.

Андарак (Андрака ) - слов'янська жіноча поясний одяг типу спідниці. У Росії андараки набули поширення в губерніях на південь від Москви - Рязанської, Тульської, Курської.

Андараки шили з вовняної домотканіни в смужку синього, червоного і зеленого кольору в п'ять-сім смуг. Верхній край збирався в складку і обшивався основною тканиною або полотном. Застібався спереду або збоку на гудзик, гачок або протягнуто в пояс шнур. Іноді андараки по подолу прикрашали плисовий смугою, мереживом або тасьмою. Андараки однодворок відрізнялися багатою поліхромної вишивкою рослинного характеру гарусний нитками.

Андараки носили підперезаний поверх жіночої сорочки з фартухом. Зазвичай в костюмний комплекс з Андарак входили також кічкообразний кокошник, корсет на шнурівці і кофта .

Спідниця — зшитий жіночий поясний одяг. Спідниці носили на усій території України. Спідниці були найчастіше синього, зеленого, червоного, бурого та білого кольору. Спідниці дівчат червоні або сині внизу прикрашалися галунами золотистого або сріблистого кольору.

Назви спідниць та спосіб їх носіння відрізнялися у різних місцевостях. Так спідниці тканні в поздовжні смуги синього кольору (пізніше з набойки) називалися димкaми і носилися на Поділлі, в центральній Україні, Галиччині, Бойківщині . На Поліссі носили андараки (сукні) — спідниці тканні в поперечні смужки червоних барв. На Гуцульщині носили червоні або сині спідниці, які називали — сукнями. На Волині носили — літники подібні на андараки. На Харківщині та Вороніжчині спідниці того самого крою називали шарафанками. На Лівобережжі носили спідниці з темної набойки в дрібні квіточки і пришивали до них внизу вузьку оксамитову стрічку. На Лемківщині носили спідниці з багатьма складками — фарбан. Не носили спідниці лише в Буковинні.

До спідниці носили білі фартухи, які могли бути оздобленні лиштвою або кольоровим вишиттям.

Спідниці носили жінки усіх суспільних верств населення.

Ілюстрації

220px-Dress (19th c., West Russia, Smolensk gov.).jpg 250px-Українці02.jpg Без названия (1).jpg Без названия.jpg

Медіа

Див. також

http://ukrlit.org/slovnyk/%D1%88%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA

Джерела та література

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA

Зовнішні посилання

http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/65390-shandarak.html