Чхати

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чхати, чхаю, -єш, гл. 1) Чихать. Курище к небу донеслось, Боги в Олимпі стали чхати. Котл. Ен. V. 34. 2) Съ трудомъ итти, ѣхать, тащиться. Чхали, чхали, та на степу й ночували. Ном. № 1828. 3) Чхать мені́ на йо́го! Плевать мнѣ на него.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧХАТИ, чхаю, чхаєш, недок.

1. Мимоволі судорожно видихати повітря носом і ротом, видаючи різкі звуки, шум (при подразненні носоглотки). [Кукса:] Чи не хочете понюхать свіженької? (Підносе тавлинку). [Дранко:] Добре! Вже я чхаю і без табаки (Марко Кропивницький, I, 1958, 178); Сполоханий, розлючений ховрах, чхаючи й пирскаючи, висовував мокру морду, отут його й хапали, злодюгу (Оксана Іваненко, Вел. очі, 1956, 106); // розм. Видавати різкі переривчасті звуки, схожі на чхання (про роботу двигунів, механізмів тощо). Прийшов поїзд, чхає — стоїть (Архип Тесленко, З книги життя, 1949, 114); Машина не заводилась, часом несамовито ревла, несподівано чхала іржавим газом і так само несподівано замовкала (Семен Скляренко, Карпати, II, 1954, 321); Праворуч уже палало все крило. Раптом правий мотор літака стих. За мить почав підозріло чхати й лівий мотор і... вщух (Іван Ле, Клен. лист, 1960, 67).

2. на кого—що і без додатка, перен., вульг. Не визнавати кого-, що-небудь, лишати поза увагою кого-, що-небудь, висловлювати байдужість, зневагу до когось, чогось. — Бачите шаблю? Оце ваша мати. А академія і всі ті книжки, букварі й філозофія, все це казна-що, і чхав я на все це... (Олександр Довженко, I, 1958, 218); — Ігор правий, — сердито сказав він. — Треба зайти до Степана Демидовича і перепросити. — Ще чого? Чхати я хотів на цього грамотія... (Семен Журахович, Нам тоді.., 1968, 43); Одмахнувшись рукою від дотепів осавула, як від цокотливої мухи, він сказав: — Я Демид Півторакожуха, і чхати мені на канцлера, султана та цісаря... (Натан Рибак, Переясл. Рада, 1953, 81).

"Словопедія"

чха́ти дієслово недоконаного виду

ЧХАТИ несов. - чхати, сов. - чхнути чихать, чихнуть, разг. чхать, чхнуть

"Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 392. "

ЧХА́ТИ, чха́ю, чха́єш, недок.

1. Мимоволі судорожно видихати повітря носом і ротом, видаючи різкі звуки, шум (при подразненні носоглотки). [Кукса:] Чи не хочете понюхать свіженької? (Підносе тавлинку). [Дранко:] Добре! Вже я чхаю і без табаки (Кроп., І, 1958, 178); Сполоханий, розлючений ховрах, чхаючи й пирскаючи, висовував мокру морду, отут його й хапали, злодюгу (Ів., Вел. очі, 1956, 106); // розм. Видавати різкі переривчасті звуки, схожі на чхання (про роботу двигунів, механізмів тощо). Прийшов поїзд, чхає — стоїть (Тесл., З книги життя, 1949, 114); Машина не заводилась, часом несамовито ревла, несподівано чхала іржавим газом і так само несподівано замовкала (Скл., Карпати, II, 1954, 321); Праворуч уже палало все крило. Раптом правий мотор літака стих. За мить почав підозріло чхати й лівий мотор і… вщух (Ле, Клен. лист, 1960, 67).

2. на кого-що і без додатка, перен., вульг. Не визнавати кого-, що-небудь, лишати поза увагою кого-, що-небудь, висловлювати байдужість, зневагу до когось, чогось.— Бачите шаблю? Оце ваша мати. А академія і всі ті книжки, букварі й філозофія, все це казна-що, і чхав я на все це… (Довж., І, 1958, 218); — Ігор правий, — сердито сказав він. — Треба зайти до Степана Демидовича і перепросити. — Ще чого? Чхати я хотів на цього грамотія… (Жур., Нам тоді.., 1968, 43); Одмахнувшись рукою від дотепів осавула, як від цокотливої мухи, він сказав: — Я Демид Півторакожуха, і чхати мені на канцлера, султана та цісаря… (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 81).

"Тлумачний словник української мови"

чха́ю, чха́єш, недок. 1) Мимоволі судорожно видихати повітря носом і ротом, видаючи різкі звуки, шум (при подразненні носоглотки). || розм. Видавати різкі переривчасті звуки, схожі на чхання (про роботу двигунів, механізмів тощо). 2) на кого – що і без додатка, перен., вульг. Не визнавати кого-, що-небудь, лишати поза увагою кого-, що-небудь, висловлювати байдужість, зневагу до когось, чогось.

Іноземні словники

Українсько-англійський словник

чхати

 недок. чхати, док. чхнути
 1) to sneeze
 2) тк. недок. вульг. (не звертати уваги, зневажати) to scorn
   чхати мені на нього! — I don't give a damn for him!

Ілюстрації

Чхати2.jpg Чхати 1.jpg Чхати 3.jpg Чхати 4.jpg

Медіа

Див. також

Американська дівчинка перестає чхати тільки під час сну

Дивні наслідки простуди мучать 12-річну американку Лорен Джонсон: вона практично безперервно чхає, відпочиваючи тільки уві сні. Це почалося приблизно неділю тому, коли дівчинка почала одужувати після простудного захворювання.

Юна мешканка міста Чесапік в штаті Вірджинія чхає не менше 16 разів на хвилину, тобто з перервами менш ніж 4 секунди. Її матір Лінн Джонсон говорить, що для дівчинки життя фактично зупинилося. Вона не ходить до школи і насилу встигає щось з"їсти в мізерні перерви між "чханнями".

Одна з найсерйозніших проблем, з якою зіткнулася Лорен, - це те, що люди безцеремонно роздивляються її, як чудасію.

Мама з дочкою вже побували у багатьох лікарів, проте ніхто поки так і не може поставити діагноз і знайти спосіб позбавлення від нескінченного, виснажливого чхання.

Навіть професійний гіпнотизер не зміг допомогти дитині - дівчинка не перестала чхати в стані трансу, хоча щоночі під час сну її чхання припиняється.

Лінн Джонсон сподівається, що про дивне захворювання її дочки за допомогою ЗМІ почують інші фахівці в сфері медицини і хтось з них допоможе Лорен одужати, повідомляє NEWSru.com.

Топ 10 цікавих фактів про чханні.

Більшість з нас чхають під час хвороби, під час витирання пилу і навіть, як стверджують астронавти, в космосі. Незважаючи на те, що мало хто з нас розуміє, чому ми чхаємо, ми звикли оглядати чхають ворожим поглядом. Звідки все ж береться чхання і чи можна його зупинити?

1. Чхання бере початок в нервових закінченнях

Так стверджує Нейл Као (Neil Kao), фахівець з алергії та астмі в Грінвіллі, нервова система людини влаштована одним і тим же чином у різних людей. Однак сигнали, які передаються по нервах, можуть піти за різними напрямками до головного мозку і назад, що і відображається в різних реакціях чхання. При передачі сигналів по нервах, мозок дізнається про те, що в носі перебувати щось, що має бути видалено звідти.

2. Чхання охороняє наш організм

Чхання є важливою частиною імунної системи, яка допомагає зберігати здоров'я. Під час чхання ваше тіло знаходиться під захистом шляхом очищення носових проходів від бактерій і вірусів. Коли мозок отримує сигнал про те, що щось потрапило в ніс, активується центр чхання в мозку, ваше горло, очі і рот закривається, а м'язи грудної клітини стискаються. В результаті, повітря разом зі слиною і слизом виштовхуються з носа і ротової області і ось ви чхнули.

3. Ми чхаємо з величезною швидкістю

Чих проробляєшлях близько 160 км на годину, стверджує Патті Вуд (Patti Wood) автор книги "Успішні сигнали: Як зрозуміти Мова Тіла". Вона також говорить про те, що при чханні в повітря викидається близько 100,000 мікробів.

4. Вищипування брів провокує чхання

Коли ви вищипує брови, то активуєте нервові закінчення, які постачають носові проходи, і в результаті ви можете почати чхати.


5. Людина не чхає у сні

Під час сну сплять і нерви, відповідальні за чхання, що означає, що ви не можете чхати, якщо ви дійсно спите.

6. Фізична активність провокує чхання

Фізичні вправи можуть привести до чхання, стверджують фахівці. Під час фізичних навантажень, відбувається гіпервентиляція, що призводить до пересушування носових проходів і рота. В результаті ви починаєте шмигати носом і чхати.

7. Найбільша тривалість чхання

Найбільша тривалість чхання була зафіксована в Англії Донною Гріффіц (Donna Griffiths), яка чхала 978 днів без перерви. Некеровані напади чхання часто мають психологічні причини.

8. Сонце може змусити вас чхати

Яскраве сонячне світло змушує одного з трьох людей чхати. Це явище також називається "світловий чхальний рефлекс", який відбувається кожного разу, коли ви дивитеся на сонці або яскраве сонячне світло. Ще не зовсім зрозуміло, чому це відбувається, проте відомо, що чхання на світло є спадковим.

9. Думки про секс провокують чхання

У 2008 році дослідження виявило, що думки про секс можуть викликати неконтрольоване чхання. Вчені підключилися до кількох онлайн чатам і з'ясували, що багато чоловіків і жінки повідомили про випадки чхання відразу ж після того, як вони стали думати про секс. Існують також випадки, коли люди починають чхати під час оргазму. Вчені пояснюють це тим, що коли людина думає про секс, стимулюється парасимпатична нервова система, що і викликає чхання.

10. Як припинити чхання?

Незважаючи на те, що такий спосіб не бездоганний, деякі фахівці радять вдихнути через рот і вщипнути себе за кінчик носа, щоб припинити чхання.

Джерела та література

Американська дівчинка перестає чхати тільки під час сну

Топ 10 цікавих фактів про чханні.