Скельний

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Скельний, -а, -е. Скалѣ принадлежащій, къ скалѣ относящійся, скальный. Так орел, осягши скельної вершини, дивиться зневажно на малі тварини. Щог. Сл. 41.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СКЕ́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Прикм. до скеля. Весело сонце на сході вставало.., Скельна вершина огнем золотилась (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 304); Василько знав: як перейти скельне каміння, там буде долинка (Агата Турчинська, Зорі.., 1950, 8); // Який виникає в скелі, утворюється в скелі чи скелею (скелями). Скельна печера; // рідко. Вкритий скелями, із скелями. Маленький хлопець жав серпом пшеницю, А за Сумбаром вже лежав кордон. Цей хлопчик, певне, теж глядів границю, Щоб не проліз двоногий скорпіон Сюди, у скельні ці його долини (Агата Турчинська, Земле моя.., 1961, 48); // Який живе або росте серед скель, на скелях. Скельні мікроорганізми концентрують на поверхні каміння такі елементи, як кальцій, калій, фосфор, сірку, магній, мідь (Український ботанічний журнал, XVII, 6, 1960, 81). ▲ Скельний дуб, бот. — вид дуба, який зустрічається в Криму, Придністров'ї і Прикарпатті; Скельний живопис — стародавні зображення на скелях, окремих каменях та на стінах печер. Скельний живопис і пластичні зображення дали могутній поштовх розвиткові здатності порівнювати й зіставляти, аналізувати й синтезувати, показали, що можна відділити частину від цілого (Наука і життя, 9, 1969, 19).

2. Який складається з твердих гірських порід; кам'янистий. Для спорудження Дніпровської гідроелектростанції треба було.. вийняти до 3 млн. куб. м скельного і земляного ґрунту (Історія УРСР, II, 1957, 308); // Який провадиться в кам'янистому ґрунті. Скельні роботи; // Признач. для робіт у кам'янистому ґрунті. На оголеному дні Вахшу.. почав працювати перший скельний екскаватор (Вечірній Київ, 15.XII 1966, 1).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Скельний, -а, -е. Скалѣ принадлежащій, къ скалѣ относящійся, скальный. Так орел, осягши скельної вершини, дивиться зневажно на малі тварини. Щог. Сл. 41.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

СКЕ́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Прикм. до ске́ля. Весело сонце на сході вставало… Скельна вершина огнем золотилась (Щог., Поезії, 1958, 304); Василько знав: як перейти скельне каміння, там буде долинка (Турч., Зорі.., 1950, 8); // Який виникає в скелі, утворюється в скелі чи скелею (скелями). Скельна печера; // рідко. Вкритий скелями, із скелями. Маленький хлопець жав серпом пшеницю, А за Сумбаром вже лежав кордон. Цей хлопчик, певне, теж глядів границю, Щоб не проліз двоногий скорпіон Сюди, у скельні ці його долини (Турч., Земле моя.., 1961, 48); // Який живе або росте серед скель, на скелях. Скельні мікроорганізми концентрують на поверхні каміння такі елементи, як кальцій, калій, фосфор, сірку, магній, мідь (Укр. бот. ж., XVII, 6, 1960, 81).

∆ Ске́льний дуб, бот.— вид дуба, який зустрічається в Криму, Придністров’ї і Прикарпатті; Ске́льний живо́пис — стародавні зображення на скелях, окремих каменях та на стінах печер. Скельний живопис і пластичні зображення дали могутній поштовх розвиткові вдатності порівнювати й зіставляти, аналізувати й синтезувати, показали, що можна відділити частину від цілого (Наука.., 9, 1969, 19).

2. Який складається з твердих гірських порід; кам’янистий. Для спорудження Дніпровської гідроелектростанції треба було.. вийняти до 3 млн. куб. м скельного і земляного грунту (Іст. УРСР, II, 1957, 308); // Який провадиться в кам’янистому грунті. Скельні роботи; // Признач. для робіт у кам’янистому грунті. На оголеному дні Вахшу.. почав працювати перший скельний екскаватор (Веч. Київ, 15.XII 1966, 1).

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

скельний — а, е. 1) Прикм. до скеля. || Який виникає у скелі, утворюється в скелі чи скелею (скелями). Скельна печера. || рідко. Вкритий скелями, зі скелями. || Який живе або росте серед скель на скелях. •• Ске/льний дуб бот. вид дуба, який росте в Криму,… …

Український тлумачний словник

Ілюстрації

Скельний.jpg Скелі2.jpg Скелі3.jpg

Медіа

Цікаві факти

[1]

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

[2]